ページの画像
PDF
ePub

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Paul A. Engelmayer, of New York, to be United States District Judge for the Southern District of New York, vice Gerard E. Lynch, elevated.

BARACK OBAMA To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Arvo Mikkanen, of Oklahoma, to be United States District Judge for the Northern District of Oklahoma, vice Terry C. Kern, retired.

BARACK OBAMA To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

The following-named Members of the Foreign Service to be Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

DEPARTMENT OF STATE
Irene Arino de la Rubia, of Florida
David N. Arizmendi, of Florida
Steven R. Arndt, of Virginia
Deanna K. Bearden, of Texas
Adam Ryder Benz, of Iowa
David J. Berger, of Pennsylvania
Adrienne C. Bory, of the District of Columbia
Erin Boyer, of North Carolina
Rachel Clara Brandenburg, of the District of Columbia
Claire E. Butler, of Virginia
Juan Manuel Cammarano, of Virginia
Juan Carlos Campos, of Florida
Amelia S. Canter, of Texas
Elliot Carmean, of Pennsylvania
John M. Carpenter, of Virginia
Dean I. Chang, of Pennsylvania
James E. Day, of Virginia
Benjamin R. Dillon, of the District of Columbia
Donald Clayton Emerick, of New Hampshire
Mary Christine Ermel, of Texas
Maureen J. Etzel, of Virginia
Alexandra Evans, of Texas
Monica Sagebiel Ewing, of Texas
Samuel R. Ferguson, of Utah
Matthew Stephen Ferry, of Missouri
Kevin Christopher Fisher, of Washington
Ryan C. Fogle, of Virginia
Benjamin Fong, of Texas
Jeffrey Doyle Fritts, of Virginia
Kevin T. Furey, of Montana
Pamela Ann Garner, of Florida
Sean C. Gilfillan, of Rhode Island

Lisa Benjamin Goodgame, of Texas
Naima Nilaja Mariana Green, of Ohio
Sang Kyun Hahn, of Virginia
Sarah Emily Caldejon Hamilton, of Texas
Charles A. Hendrix, of Minnesota
Eui Soon Hwang, of Virginia
Barry Edwin Jeffries, of Virginia
Elvin John, of Texas
Christopher A. Keeley, of Alabama
Andrew Emmett Kelly, of Maryland
Devin Kennington, of Maryland
Jeffrey Klick, of Illinois
Joel Erik Knight, of New Mexico
Lynn Chuang Kramer, of Texas
Matthew Courtney Lamm, of Washington
Daniel K. Lee, of California
Scott T. Leo, of Connecticut
David Linfield, of Florida
Peter Albert Lossau, of North Carolina
Benjamin Lowenberg, of Wisconsin
Daniel P. Madar, of Nevada
Brian Aaron Mattys, of New York
Kerry McIntosh, of Vermont
David D. McKay, of Utah
Kurt A. Medland, of Virginia
Kristin Ashley Mencer, of Tennessee
Chad Gregory Miner, of the District of Columbia
Jessica C. Murray, of Florida
Dane Ray Musil, of Kansas
Ray Nayler, of California
Mary E. Newman, of Florida
Kevin Richard Nix, of Virginia
Maureen Elizabeth O'Malley, of Virginia
Cassandra A. O'Toole, of Virginia
Greg Pardo III, of Texas
Charles Park, of the District of Columbia
David N. Pasquantonio, of the District of Columbia
Donald Allen Pearson, of Virginia
Leah H. Pillsbury, of California
Benjamin C. Platt, of Virginia
Kevin C. Price, of Maryland
Jeffrey R. Rands, of Washington
Aditya Malireddy Reddy, of

Virginia
Rebecca Resnik, of Maryland
Christopher T. Reyes, of Virginia
Nathan Paul Ringger, of Utah
David Anthony Rodriguez, of Florida
Timothy A. Russell, of Virginia
Richard M. Saunders, of Florida
Gary Schumann, of Florida
Bradley Siersdorfer, of Maryland
Jeffrey Hancock Sillin, of Massachusetts
Alexandra F. Stewart, of Virginia
John Thompson, of Texas
Gregory Vinson Tolle, of Georgia
Victoria M. Tyszka, of Michigan

David Mark Urbia, of Minnesota Seth Van De Ven, of Virginia Mimi Wang, of Pennsylvania Keith E. West, of Rhode Island Sarah Wilkening, of Virginia Lisa M. Wolfe, of Virginia Alice Elizabeth Wolfram, of California Derek Wong, of Maryland Samuel S. Yee, of California Hyun Yoon, of New Jersey Nadia Ziyadeh, of North Carolina The following-named Career Members of the Senior Foreign Service of the Department of State for promotion within and into the Senior Foreign Service to the class indicated:

Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister-Counselor, effective January 16, 2011:

Alan Greeley Misenheimer, of Virginia

Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor, effective January 16, 2011:

Michael J. Adler, of Maryland
Charles Kevin Blackstone, of Virginia
Robert Joseph Faucher, of Texas

BARACK OBAMA To the Committee on Foreign Relations.

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Subject to qualifications provided by law, the following for permanent appointment to the grade indicated in the National Oceanic and Atmospheric Administration:

To be lieutenant JOSHUA J. SLATER

JAMES T. FALKNER RYAN C. WATTAM

CHRISTOPHER S. SKAPIN MARK K. FRYDRYCH

CHAD M. MECKLEY JUSTIN T. KEESEE

CARYN M. ZACHARIAS MATTHEW T. BURTON

MEGAN A. NADEAU CARL G. RHODES

MARC E. WEEKLEY TIMOTHY M. SMITH

PATRICK M. SWEENEY, III

BARACK OBAMA To the Committee on Commerce, Science, and Transportation.

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Subject to qualifications provided by law, the following for permanent appointment to the grade indicated in the National Oceanic and Atmospheric Administration:

To be lieutenant (junior grade)

AARON D. MAGGIED
MARINA O. KOSENKO

JOHANNES A. GEBAUER
DAVID B. COWAN

JASMINE L. COUSINS
MATTHEW H. O'LEARY
MICHAEL J. MARINO
LYNDSEY E. KEEN
KYLE R. JELLISON
LAURA L. GIBSON
VAN T. HELKER
CARMEN M. ALEX
MATTHEW R. FORREST
BRYAN M. BEGUN
ALBERT E. DAVISON

SARA A. SLAUGHTER
RENI L. RYDLEWICZ
JOSEPH K. CARRIER, III
ROBERT J. MITCHELL
TANNER A. SIMS
BRIAN R. KENNEDY
TAMERA J. REUL
KELLY M. SCHILL
ANTHONY J. IMBERI
DAVID O. VEJAR
MICHAEL S. SILAGI

BARACK OBAMA To the Committee on Commerce, Science, and Transportation.

THE WHITE HOUSE, February 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

The following candidates for personnel action in the Regular Corps of the Commissioned Corps of the U.S. Public Health Service subject to qualifications therefore as provided by law and regulations:

To be medical director Eric P. Goosby

[blocks in formation]

Aarti Agarwal

Brendan R.G. Jackson Brian J. Baker

Lindsay Kim Sarah D. Bennett

Candice K. Kwan Meghan E. Brett

Patrick D. Lynch Cristina V. Cardemil

Adamma C.N. Mba-Jones Grace L. Chen

Francisco A. Meza Amit S. Chitnis

Timothy D. Minniear Sallyann M. Coleman-King

Robyn C. Neblett Tarayn A. Fairlie

Ekwutosi M. Okoroh Katherine E. Fleming

Christopher S. Piromalli Shikha Garg

Janell A. Routh Melissa R. Gerhart

Cyrus G. Shahpar Alyson B. Goodman

Mahesh Swaminathan Prabhu P. Gounder

Ava B. Walton Neil Gupta

Dana M. Woodhall

To be dental surgeon Mary E. Williard

To be nurse officer Penelope L. Adams

Barbara S. Del Sesto Eric O. Cartagena

Mindy A. Golatt

Charles M. Lovell

Heather M. Vice Megan S. Mattingly

To be senior assistant nurse officer William C. Brenneman

Dyanne V. Medina Tracy M. Christ

Katherine A. Oconnor Angela L. Davis

Carriertha Rigsby Lindsay N. Houston-McCarter

Theresa L. Rodzevik Kerri-Ann E. Jennings

Beverly A. Timothy Amy R. Kolwaite

Sharlene Todicheeney Winona L. Masquat

Juliana Upshaw Anne R. McArdle

To be assistant nurse officer Robert A. Banta

Lelo T. Ngoma Kristopher C. Byman

Jeremy D. Peacock Amanda M. Hill

Bernadine L. Russell Sandra M. LaFromboise

Jodi M. Sides Marchita R. Magbie

Joanne Spafford To be junior assistant nurse officer Tracie J. Asbill

Yolonda S. Jenkins Nathan P. Caulk

Kiri E. Nevin Candrea C. Cherry

Colinda L. Sohns Richesha C. Clark

Amity Tucker Michael S. Cruse

Abby C. Ziegler Adam S. Hornbeck

To be senior assistant engineer officer Michel D. Janda

Tamara S. Rosbury

To be assistant engineer officer Abbas Q. Bandukwala

Jitendra V. Virani Julia C. Majkrzak

Tristan T. Woster Jason A. Schneider

[blocks in formation]
« 前へ次へ »