ページの画像
PDF
ePub

U.S. PATENT OFFICE

George C. Roeming, of Maryland, to be an examiner in chief, U.S. Patent Office.

FOREIGN CLAIMS SETTLEMENT COMMISSION

Sidney Freidberg, of New York, to be a member of the Foreign Claims Settlement Commission of the United States for the remainder of the term of 3 years from October 22, 1967. .

Without objection, it was
Resolved, That the Senate advise and consent to the said nominations.

On motion by Mr. Byrd, of West Virginia, and by unanimous consent, the Senate proceeded to consider the following nominations on the Executive Calendar:

DEPARTMENT OF DEFENSE

Ernest Louis Massad, of Oklahoma, to be Deputy Assistant Secretary of Defense for Reserve Affairs.

Without objection, it was
Resolved, That the Senate advise and consent to the said nomination.

U.S. NAVY

Vice Adm. Waldemar F. A. Wendt, U.S. Navy, having been designated for commands and other duties determined by the President to be within the contemplation of title 10, United States Code, section 5231, for appointment to the grade of admiral while so serving.

Without objection, it was
Resolved, that the Senate advise and consent to the said nomination.

PRESIDENT NOTIFIED

Ordered, by unanimous consent, That the President be immediately notified of the confirmations this day made.

LEGISLATIVE SESSION On motion by Mr. Byrd of West Virginia, and by unanimous consent, the Senate returned to legislative session.

EXECUTIVE SESSION On motion by Mr. Byrd of West Virginia, and by unanimous consent, the Senate proceeded to the consideration of executive business, with the Presiding Officer (Mr. Tydings) in the chair.

CONFIRMATIONS

The Senate proceeded to consider further nominations on the Executive Calendar:

U.S. ARMY

Gen. Harold Keith Johnson, 019187, Army of the United States (major general, U.S. Army), to be placed on the retired list in the grade of general, under the provisions of title 10, United States Code, section 3962.

Without objection, it was
Resolved, That the Senate advise and consent to the said nomination.

U.S. ARMY

Gen. William Childs Westmoreland, 020223, Army of the United States (major general, U.S. Army), for appointment as Chief of Staff, U.S. Army, under the provisions of title 10, United States Code, section 3034.

After debate, without objection, it was
Resolved, That the Senate advise and consent to the said nomination.

PRESIDENT NOTIFIED

Ordered, by unanimous consent, That the President be immediately notified of the confirmation of the nominations.

LEGISLATIVE SESSION

On motion by Mr. Byrd of West Virginia, and by unanimous consent, the Senate returned to legislative session.

MONDAY, JUNE 10, 1968

MESSAGES REFERRED

During legislative session, the President pro tempore laid before the Senate, as in executive session, the following messages from the President of the United States, transmitting nominations and a withdrawal, which were referred as indicated:

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States:

I nominate George W. Renchard, of the District of Columbia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Burundi.

LYNDON B. JOHNSON. To the Committee on Foreign Relations.

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States:

I nominate Lynn M. Bartlett, of Michigan, to be an Assistant Secretary of Health, Education, and Welfare, vice Paul A. Miller.

LYNDON B. JOHNSON. To the Committee on Labor and Public Welfare.

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States :

I nominate

The following-named persons to be members of the Board of Regents, National Library of Medicine, Public Health Service, for terms of 4 years from August 3, 1968:

William George Anlyan, of North Carolina, vice Dr. Barnes Woodhall, term expiring.

Max Michael, Jr., of Florida, vice Dr. Morris Tager, term expiring.

George William Teuscher, of Illinois, vice Dr. Walsh McDermott, term expiring

LYNDON B. JOHNSON. To the Committee on Labor and Public Welfare.

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States:

I nominate the following-named persons to be postmasters:
Lenoard E. Tripp, at Wheatley, Ark., in place of S. C. Scott, retired.
James P. Hutler, at Chico, Calif., in place of I. A. Cleek, retired.

Harmon G. Hawblitzel, at Duarte, Calif., in place of T. V. Holmes, retired.

Virginia R. Roberts, at Haralson, Ga., in place of W. W. Gable, retired. Gordon W. Allen, at Red Oak, Ga., in place of H. W. Williams, retired. Nelson R. Beer, at Aurora, Ind., in place of A. R. Petscher, retired.

June E. Schoneman, at Edwardsville, Kans., in place of L. A. White, retired.

Vera M. Hornsby, at Pine Grove, La., in place of J. D. Hornsby, deceased. Kenneth 0. Halbrook, at Pollock, La., in place of C. T. Bigner, retired. George A. McPherson, at Rhodes, Mich., in place of L. I. Ingle, retired.

Vernon W. Olson, at Bellingham, Minn., in place of L. Ğ Hanson, transferred.

Joseph R. Anderson, at Belview, Minn., in place of R. D. Miller, transferred.

Robert L. Stubbs, at Magee, Miss., in place of J. H. Magee, retired. John C. Greenwell, Jr., at Adrian, Mo., in place of R. E. Ray, deceased. Harold O. Gunderson, at Havre, Mont., in place of E. N. Blythe, retired. Elliot B. Marrus, at Cedarhurst, N.Y., in place of W. L. Divver, retired.

Bernard J. Carter, at Stoneville, N.C., in place of Roy Prillaman, retired.

Robert Burns, at Sidney, Ohio, in place of W. B. Swonger, retired.
Mary C. Cardone, at Bairdford, Pa., in place of G. M. Ward, retired.
Mary F. Holdren, at Beaver, Pa., in place of E. L. Ervin, retired.
John A. Antonetti, at Bulger, Pa., in place of Margaret Darras, retired.
Russell E. Horner, at Burnham, Pa., in place of A. W. Kinsloe, retired.

Joseph D. LaGorga, at North Versailles, Pa. (Office established February 10, 1968.)

Richard R. Jacobson, at Valley Springs, S. Dak., in place of A B. Elliott, retired.

Cecil E. Collier, at Church Hill, Tenn., in place of O. H. Seaver, retired.

William J. Swann, at Jefferson City, Tenn., in place of I. M. Godwin, retired.

John L. Marrs, at Lobelville, Tenn., in place of K. E. DePriest, resigned.

Verner S. Howard, at Carrizo Springs, Tex., in place of C. V. Speer, retired.

James L. McAllister, at Clarksville, Tex., in place of J. T. Jolley, retired. Marion T. Seale, at Giddings, Tex., in place of M. F. Bobo, retired.

Barney W. Oliver, at Greenville, Tex., in place of R. E. Hutchins, deceased.

Billie W. Creed, at Plano, Tex., in place of W. G. Carlisle, retired. Callie H. Stevens, at Stanleytown, Va., in place of E. H. Kirby, retired.

Harold C. Ristow, at La Crosse, Wis., in place of G. M. Hetherington, retired.

Lorraine J. Olson, at Maiden Rock, Wis., in place of R. S. Foley, retired. Robert T. Kauth, at West Bend, Wis., in place of M. J. Gonring, retired.

LYNDON B. JOHNSON. To the Committee on Post Office and Civil Service.

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States:

I nominate

The following-named captains of the Navy for temporary promotion to the grade of rear admiral, subject to qualification therefor as provided by law: Frank H. Price, Jr.

Lawrence Heyworth, Jr. Raymond J. Schneider

William T. Rapp Arthur G. Esch

John M. Barrett Robert L. Baughan, Jr.

Marmaduke G. Bayne David H. Jackson

Robert L. J. Long Burton H. Andrews

Thomas J. Christman James B. Hildreth

Clarence A. Hill, Jr. Mayo A. Hadden, Jr.

William R. Flanagan Henry Suerstedt, Jr.

David H. Bagley Edwin M. Rosenberg

Kent L. Lee Philip P. Cole

Frederick C. Turner Daniel E. Bergin, Jr.

Robert B. Baldwin George L. Cassell

Julien J. LeBourgeois Howard S. Moore

George P. Steele II Philip S. McManus

LYNDON B. JOHNSON. To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, June 10, 1968. To the Senate of the United States:

I nominate

The following-named officers of the Marine Corps for permanent appointment to the grade of colonel, subject to qualification therefor as provided by law: William C. Airheart

John H. Doering, Jr. Leland G. Alexander

Walter E. Domina Almarion S. Bailey

Michael J. Dunbar Edward A. Bailey

Thomas G. Elder Noland J. Beat

Ralph F. Estey Van D. Bell, Jr.

Daniel R. Evans Ernest J. Berger

Harold W. Evans, Jr. Rocco D. Bianchi

William Farrell William Biehl, Jr.

Sidney Fisher Don H. Blanchard

Freddie L. Franzman Miller M. Blue

Owen V. Gallentine Norris C. Broome

James C. Gasser Williams P. Brown

George A. Gibson Ralph D. Cail

Thomas E. Gleason Edward E. Camporini

Jerome L. Goebel Thomas P. Casey

Willis L. Gore Earl W. Cassidy, Sr.

Joseph S. Heitzler Albert E. Coffeen

Wilmer W. Hixson Donald Conroy

Hardy V. Huffstutter, Jr. Keith W. Costello

Kenneth E. Huntington Wallace W. Crompton

Clyde R. Jarrett Rex A. Deasy

Ray N. Joens James G. Dionisopoulos

Victor A. Kleber, Jr.

William H. Lanagan, Jr.

Adolph G. Schwenk John H. Lauck

Robert L. Simmons James A. MacDonald, Jr.

Anthony J. Skotnicki Richard H. Mample

Burneal E. Smith Clyde R. Mann

Albert W. Snell Lyle B. Matthews, Jr.

James B. Soper Alden McBarron

Harvey E. Spielman William L. McCulloch

Bernard J. Stender Herbert E. Mendenhall

Grover S. Stewart, Jr. Alexander L. Michaux, Jr.

John B. Sullivan Henry H. Morgan

David G. Swinford Robert J. Morrison

Robert W. Taylor Theodore Nahow

Alfred I. Thomas William L. Nelson

Lyle V. Tope Robert L. Nichols

McDonald D. Tweed Lawrence C. Norton

Sumner A. Vale William R. Nowadnick

Francis W. Vaught Joseph T. Odenthal

Earl K. Vickers, Jr. Andrew W. O'Donnell

Marvin D. Volkert Francis C. Opeka

William W. Wander, Jr. Robert H. Piebl

Warren C. Watson Albert C. Pommerenk

Donald E. Watterson Mark A. Rainer, Jr.

Herbert L. Wilkerson Richard S. Rash

Lynn F. Williams Harry G. Robinson, Jr.

James F. Williams Horton E. Roeder

Alexander Wilson Edward R. Rogal

Robert Zeugner Edwin S. Schick, Jr.

Robert J. Zitnik Clarence H. Schmid

The following-named officers of the Marine Corps for permanent appointment to the grade of lieutenant colonel, subject to qualification therefor as provided by law: Donald W. Anderson

James K. Coody Richard L. Anderton

Henry T. Cook Themistocles T. Annas

Alfred J. Croft, Jr. Robert O. Barnes

William M. Cryan Robert E. Benson

James L. Day James L. Black, Jr.

Albert M. Desselle Billy D. Bouldin

John W. Detroy Frederick R. Bowie

Charles N. Dezer III Albert R. Bowman II

Frank Dicillo, Jr. James R. Bowser, Jr.

Roy L. Doering William C. Britt

Alfred N. Drago Bruce G. Brown

William C. Drumright Joseph B. Brown, Jr.

Raymond L. Duvai, Jr. George L. Bruser

Robert A. Elder Carl E. Buchmann

Jim T. Elkins Guy R. Campo

Richard L. Etter Harlan C. Chase

John E. Fahey Charles C. Chisholm, Jr.

Martin E. Farmer David A. Clark

Frederick L. Farrell, Jr. Frederick D. Clements

Benjamin B. Ferrell Donald K, Cliff

Herbert G. Fischer John Colia

William E. H. Fitch III

« 前へ次へ »