ページの画像
PDF
ePub

TINA M. HITCHNER
TODD A. HLAVAC
PATRICIA A. HORN
PENNY J. JIMENEZ
ROBERT D. JOHNS
GREGORY A. JONES
ELIZABETH A. JORDAN
JAMES A. KETZLER
CASEY V. KIRBERGER
SHERRI L. LAMMERDING
SHANE E. LAWSON
SARAH A. LEDFORD
BRANDON J. LIMTIACO
MARY F. LISEC
JOHN LITCHFIELD
LEAH M. LIZADA
RODRIGO F. LOPEZ
RUBEN A. LOPEZ
CAROLE N. LOUIS
SCOTT M. MACDONALD
JOSEPH D. MCBEAIN
CHRISTOPHER J. MCCOMB
TONIA M. MCGHEE
ALEAH J. MCHENRY
HILARY A. MEYER
ERIC J. MILLER
JESSICA M. MILLER
MARK J. MILLER
ERIN C. MOHAN
SHAYNE O. MORRIS
AARON C. MYERS
DENISE D. NEUMANN
SO Y NEWTON
ERIN R. OCKER
KAREN L. ORTOLANI
NANCY M. PEREZ
GLORIA C. PIERCE

JOSE L. PINON
TINA PLAGGEMEYER
TREVA POERSCHMANN
SHANNA C. POWELL SEARCEY
SHARON QUALLIO
JAMES D. REICHERT
MICHAEL J. RIEGLER
JESSICA J. ROBINSON
WILLIAM J. ROLFES
GAYLORD M. ROMEROSA
MICHELLE E. SANABIA
STEVEN K. SARRO
PETER W. SCHENKE
EILEEN SCOTT
ANGELA M. SMITH
FIDEL S. SORIANO
CHAD M. SPRINGER
KIMBERLY STUART
STACEY M. STUMP
KENDER W. SURIN
JAMES A. TAMPLEN
STEPHEN V. THATE
FRANK D. TRATCHEL
BETTY A. ULMER
SHERWIN VALDEZ
LIGIA B. VILLAJUANA
MICHELLE L. WESTCOTT
CAROL E. WHEELER
ABIGAIL T. WHITE
MARIA WILLIAMS
RILEY L. WILLIAMS, JR.
ALFONZA WILLIS
BRANDON K. WOLF
DARCY T. WRIGHT
ANTHONY D. YARBROUGH
JAY ZULUETA

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 14, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 624:

To be lieutenant commander

JAVIER ARAUJO
FLORENCE D. BEATO
KRISTINA J. BICKING
BRYAN A. BOGGS
CLINTON S. BRYANT
TIMOTHY J. CALVO
KURT A. CELIS
PETER CHANG
KELLY M. CHUFO
BRIAN D. COLBURN
ERIC J. COOMES
TANYA K. CORMIER
AUTUMN L. DANIEL
EUGENE DAWSON, JR.
ANTHONY R. DICOLA
KIRK A. ENGLER
LEE H. EUBANKS
JOEL B. FREY
MONICA M. FREY
SCOTT W. FUTRELLE

PHILLIP J. GAGEN
JESUS M. GARZON
JUAN C. GONZALEZ
TERRY C. GRIGSBY
IVAN R. GUMBS
ANTHONY D. HARPER
JARRED S. HENLEY
JACKIE B. HURSE
SCOTT T. HUTTLESTON
WILLIAM M. JAKUBOWICZ
KEVIN J. KENT
MORDOCAI KIFLU
CRAIG A. KNOX
WALTER L. LAPTEW, JR.
SCOTT A. LONG
TAQUINA T. LUSTER
MICHAEL J. MACOMBER
MICHAEL H. MALONE
THELMA L. MANNING
ERIC A. MELO

JOHN R. MEYER
JAMIE L. MITCHELL
JASON A. MORGAN
SEAN A. NEER
THUAN M. NGUYEN
TONY N. NGUYEN
DAVID J. OZECK
ANNE R. PAINE
DERRICK L. PASLEY
MICHAEL J. PEREIRA
DOUGLAS M. QUINN
CHRISTOPHER C. RADKE
RICO A. REYES
RICARDO R. RODRIGUEZ
DAVID M. ROSS
JASON W. ROSS

ERIKA M. SCHOENTHAL
FRANK W. SHERMAN
MATTHEW J. SHIELS
MICHELLE A. SIMMONS
ALBERT T. SONON IV
JOSEPH K. SPEDE
ROBIN L. TAYLOR
NICHOLAS A. ULMER
ERNESTO M. URETA
THOMAS G. WALKER
LAWRENCE S. WATKINS, JR.
MATTHEW D. WILCOX
KRISTOPHER F. WILLIAMS
CHRISTOPHER T. WILSON
RYAN J. WODELE
RAYMOND C. YAU

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 14, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 624:

To be lieutenant commander

THOMAS T. COOK
JERRY D. DURHAM
PAUL B. GREER
SONG S. HWANG
JEFFERY B. JENKINS
JOHN F. KEITH
RONALD J. KENNEDY
NEAL R. KREISLER
TAVIS J. LONG
HARVEY C. MACKLIN
MYRON D. MCCONVILLE
ROBERT S. NELSON
MICHAEL Q. OBANNON

GLENN W. ORRIS
JEFFREY B. PARKS
CARL P. RHOADS
RAY F. RIVERS
LESZEK M. SIKORSKI
TIMOTHY A. SPRINGER
MICHAEL A. TAYLOR
GUY A. THOMPSON
COREY T. THORNTON
WAYNE N. TOMASEK
ULYSSES L. UBALDE
LEROY C. YOUNG

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 14, 2011. To the Senate of the United States: I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 624:

To be lieutenant commander

ADNAN S. AHSAN
CHRISTOPHER L. ALMOND
PETER R. BENSON
BLAKE E. BURKET
PETER R. CALI
JUAN CHAVIRA
BRIAN J. CRYSTAL
ARCE D. DOBLE, JR.
JAMES M. DOHM
GRADY D. DONATHAN IV
ELIZABETH A. DURIKA
ALAN W. EICHELMAN
TIMOTHY W. GLEASON
CRYSTINE M. GOOD
MICHAEL A. GUZZI

JACKSON R. HABECK
PHILLIP R. HAMROCK
BENJAMIN P. HOFMAN
DANIEL E. LUTZ
CHAD M. MARSHALL
ANDREW W. OLSEN
ERNESTO S. PADILLA
BRYAN M. PARNELL
WILLIAM R. PITCAIRN IV
AARON J. RIPPLE
CHARLES E. ROY
CLINTON R. ROY
DANIEL J. SCHMITT
BRIAN B. SCHONEFELD
JACOB W. SEGALLA

JAMES W. SHEFCHIK
SPENCER L. SHIH
THOMAS J. SOLETHER

JUSTIN D. SPINKS
BENJAMIN H. TURNER
REBECCA L. WALDRAM

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 14, 2011. To the Senate of the United States: I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 624:

To be lieutenant commander

FABIO O. AUSTRIA, JR.
MARVIN G. BOONE
NOEL A FONTANILLA
ERIC W. HASS
RHYSS B. HIZON

DANIEL C. LEWIS
ROLANDO R. PAGADUAN
LEON QUARLES
DONNA L. SMOAK

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

EXECUTIVE SESSION

NOMINATIONS DISCHARGED AND CONFIRMED On request by Mr. Reid and by unanimous consent; it was

Ordered, That the Senate proceed to executive session and that the Committee on Foreign Relations be discharged from further consideration of the following nominations:

DEPARTMENT OF STATE

Mary B. DeRosa, of the District of Columbia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Frank E. Loy, of the District of Columbia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Kendrick B. Meek, of Florida, to be a Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

On further request by Mr. Reid and by unanimous consent, it was

Ordered, That the nominations be considered and confirmed en bloc; that the motion to reconsider en bloc be considered made and laid on the table; that the President be immediately notified of the Senate's actions and that the Senate return to legislative session.

THURSDAY, SEPTEMBER 15, 2011

MESSAGES REFERRED As in executive session,

The Presiding Officer laid before the Senate the following messages from the President of the United States, transmitting nominations, which were referred as indicated:

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Ronald Lee Buch, of Virginia, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years, vice David Laro, term expired.

BARACK OBAMA

To the Committee on Finance.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Alastair M. Fitzpayne, of Maryland, to be a Deputy Under Secretary of the Treasury, vice Kim N. Wallace.

BARACK OBAMA Pursuant to S. Res. 116, 112th Congress, nomination placed on the Executive Calendar under Privileged Nominations.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Brad Carson, of Oklahoma, to be General Counsel of the Department of the Army, vice Benedict S. Cohen, resigned.

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Kevin A. Ohlson, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Appeals for the Armed Forces for the term of fifteen years to expire on the date prescribed by law, vice Andrew S. Effron, term expiring.

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate The following-named Career Members of the Senior Foreign Service of the Department of State for promotion into and within the Senior Foreign Service to the classes indicated:

Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Career Minister:

John Ross Beyrle, of Michigan
Robert O. Blake, of Maryland
Jeffrey David Feltman, of Ohio
Margaret Scobey, of Tennessee
Harry K. Thomas, Jr., of New York
Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor:
Charles V. Barclay, of California
John R. Bass II, of New York
Robert Stephen Beecroft, of California
Richard C. Beer, of Virginia
Philip Jackson Breeden, of California

Peter Meier Brennan, of Oregon
Scott P. Bultrowicz, of Ohio
Beatrice A. Camp, of Virginia
Judith Beth Cefkin, of Texas
Andrew Gilman Chritton, of Texas
Peter Claussen, of Florida
Thomas Frederick Daughton, of New York
Panakkal David, of New York
Joseph Adam Ereli, of the District of Columbia
Rodney Allen Evans, of Virginia
Paul Michael Fitzgerald, of Virginia
Thomas R. Genton, of New Jersey
Tatiana Catherine Gfoeller-Volkoff, of the District of Columbia
Brian L. Goldbeck, of Nevada
Douglas C. Greene, of Virginia
Douglas M. Griffiths, of Texas
Francisca Thomas Helmer, of California
Alexander Karagiannis, of Missouri
Thomas Patrick Kelly, of California
James Alcorn Knight, of New York
Jerry P. Lanier, of North Carolina
Barbara Anne Leaf, of Virginia
Frank Joseph Ledahawsky, of New Jersey
Edward Alex Lee, of Texas
David Erik Lindwall, of Texas
Michelle Rabayda Logsdon, of Florida
Sharon E. Ludan, of Virginia
Eric H. Madison, of Virginia
Christopher J. Marut, of Connecticut
Athena M. Moundalexis, of Tennessee
Daniel R. Muhm, of Washington
Richard A. Nicholas, of Colorado
Edwin Richard Nolan, Jr., of Virginia
Geeta Pasi, of New York
Marjorie R. Phillips, of Virginia
Geoffrey R. Pyatt, of California
Pamela G. Quanrud, of Virginia
Michael A. Raynor, of Maryland
Frankie Annette Reed, of Maryland
Nancy C. Rolph-O'Donnell, of Virginia
Eric Seth Rubin, of New York
Richard Milton Sanders, of Pennsylvania
Daniel L. Shields III, of Pennsylvania
Sandra Jean Shipshock, of Virginia
Karen Clark Stanton, of Virginia
Mark Charles Storella, of Maryland
Alaina Teplitz, of the District of Columbia
Heather Ann Townsend, of the District of Columbia
Hugh Floyd Williams, of Pennsylvania
Susan L. Ziadeh, of Washington

The following-named Career Members of the Foreign Service for promotion into the Senior Foreign Service, as indicated:

Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Brian C. Aggeler, of the District of Columbia
Elizabeth Moore Aubin, of Maryland

« 前へ次へ »