ページの画像
PDF
ePub

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Thomas Gray Walker, of North Carolina, to be United States Attorney for the Eastern District of North Carolina for the term of four years, vice George E. B. Holding

BARACK OBAMA

To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Felicia C. Adams, of Mississippi, to be United States Attorney for the Northern District of Mississippi for the term of four years, vice James Ming Greenlee, term expired.

BARACK OBAMA To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Clayton D. Johnson, of Oklahoma, to be United States Marshal for the Northern District of Oklahoma for the term of four years, vice Timothy Dewayne Welch, term expired.

BARACK OBAMA To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate Alfred Cooper Lomax, of Missouri, to be United States Marshal for the Western District of Missouri for the term of four years, vice Charles M. Sheer, term expired.

BARACK OBAMA To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

Charles F. Salina, of New York, to be United States Marshal for the Western District of New York for the term of four years, vice Peter A. Lawrence, term expired.

BARACK OBAMA

To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate David V. Brewer, of Oregon, to be a Member of the Board of Directors of the State Justice Institute for a term expiring September 17, 2013, vice Florence K. Murray, term expired.

BARACK OBAMA

To the Committee on the Judiciary.

THE WHITE HOUSE, March 2, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

Subject to qualifications provided by law, the following for permanent appointment to the grade indicated in the National Oceanic and Atmospheric Administration.

To be ensign Brian J. Adornato

Philip J. O. Klavon Scott E. Broo

Damian C. Manda Bart 0. Buesseler

Jesse P. Milton Michael E. Doig

Gaylord C. Noblitt IV Brian E. Elliot

Lindsey L. Norman Justin E. Ellis

Jennifer L. Wegener Gillian L. Faustine

Eric G. Younkin

BARACK OBAMA To the Committee on Commerce, Science, and Transportation.

EXECUTIVE SESSION

NOMINATIONS CONFIRMED
On request by Mr. Reid and by unanimous consent, it was

Ordered, That the Senate proceed to executive session to consider the following nominations on the Executive Calendar:

IN THE AIR FORCE The following named officer for appointment in the United States Air Force to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general

Lt. Gen. Eric E. Fiel

The following named officer for appointment in the United States Air Force to the grade indicated under title 10, U.S.C., section 624:

To be brigadier general Col. Howard D. Stendahl

The following named officer for appointment in the United States Air Force to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Ellen M. Pawlikowski

The following named officer for appointment in the United States Air Force to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Michael J. Basla

IN THE ARMY

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Lt. Gen. Dennis L. Via

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Lt. Gen. Mark P. Hertling

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Susan S. Lawrence

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. John M. Bednarek

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Francis J. Wiercinski

The following Army National Guard of the United States officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., sections 12203 and 12211:

To be major general Brig. Gen. Renaldo Rivera

The following named officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., section 12203:

To be major general Brig. Gen. William M. Buckler, Jr.

The following named officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., section 12203:

To be major general Brig. Gen. Mark J. MacCarley

The following named officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., section 12203:

To be brigadier general Col. Arlen R. Royalty

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Rhett A. Hernandez

The following Army National Guard of the United States officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., sections 12203 and 12211:

To be brigadier general Col. Johnny M. Sellers

The following Army National Guard of the United States officer for appointment in the Reserve of the Army to the grade indicated under title 10, U.S.C., sections 12203 and 12211:

To be brigadier general Col. Janson D. Boyles

The following named officer for appointment in the United States Army to the grade indicated while assigned to a position of importance and responsibility under title 10, U.S.C., section 601:

To be lieutenant general Maj. Gen. Vincent K. Brooks

IN THE MARINE CORPS

The following named officers for appointment in the United States Marine Corps to the grade indicated under title 10, U.S.C., section 624:

To be major general
Brigadier General Juan G. Ayala
Brigadier General David H. Berger
Brigadier General William D. Beydler
Brigadier General Mark A. Brilakis
Brigadier General Mark A. Clark
Brigadier General Charles L. Hudson
Brigadier General Thomas M. Murray
Brigadier General Lawrence D. Nicholson
Brigadier General Andrew W. O'Donnell, JR.
Brigadier General Robert R. Ruark
Brigadier General Glenn M. Walters

IN THE AIR FORCE

Air Force nominations beginning with Erwin Rader Bender, Jr. and ending with Catherine A. Hallett. (See Executive Journal proceedings of February 2, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with David M. Crawford and ending with James H. Walsh. (See Executive Journal proceedings of February 2, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Richard T. Aldridge and ending with Vicky J. Zimmerman. (See Executive Journal proceedings of February 2, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Stephen L. Buse and ending with Angela P. Pettis. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Thomas J. Collins and ending with Linda A. Stokescrowe. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Phillip M. Armstrong and ending with Richard E. Spearman, Jr. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Lloyd H. Anseth and ending with Karl B. Ross. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Kathleen M. Flarity and ending with Jennette L. Zmaeff. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Melina T. Doan and ending with Felipe D. Villena, Jr.. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Villa L. Guillory and ending with Danny K. Wong. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Alfred P. Bowles II and ending with Herminigildo V. Valle. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Brian F. Agee and ending with Anita Jo Anne Winkler. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Earl R. Alameida, Jr. and ending with Daniel S. Yenchesky. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Steven L. Argiriou and ending with Adam E. Torem. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

Air Force nominations beginning with Richard C. Ales and ending with Derek C. Underhill. (See Executive Journal proceedings of February 3, 2011, for complete list.)

IN THE ARMY

Army nominations beginning with Marc T. Arellano and ending with Howard E. Wheeler. (See Executive Journal proceedings of January 26, 2011, for complete list.)

Army nominations beginning with Gregrey C. Bacon and ending with Donnie J. Quintana. (See Executive Journal proceedings of January 26, 2011, for complete list.)

Army nomination of Sebastian A. Edwards, to be Lieutenant Colonel.
Army nomination of Gregory R. Ebner, to be Colonel.

« 前へ次へ »